Traveller, Photographer, Blogger
В грудні, коли ми виїздили із Таїланду, першою у наших планах була Камбоджа. Ми вже навіть купили квитки, але скасували їх, коли прикинули витрати, і що плануємо подивитися. Вирішили тоді летіти у В’єтнам. А коли накрилася поїздка на Балі, перед поверненням у Таїланд, ми все ж вирішили подивитися на Ангкор Ват. Тому купили квитки на вже таку рідну нам Air Asia, і вирушили на декілька днів у Siem Reap.
Ми летіли із Куала Лумпура, а перед тим мали переліт із Пенангу. Вилетіли о 22 вечора, а до ранку тусувалися в аеропорту. Далі прилетіли о 7 ранку і пішли отримувати візу “по прильоту”.
1.
2.
3. Ще не знаючи, чи храмовий комплекс Angkor Wat зможе нас вразити, Камбоджа здивувала: літак приземлився в аеропорту із дуже скромною інфраструктурою. Більше того, пасажирів просто випустили із літака.
4. Без жодного трансферу було потрібно просто зайти в термінал пішки.
5. Дорога попри термінал 🙂
Процедура отримання візи по прильоту тут налагоджена прекрасно! Анкети ніби й не вичитують, черга рухається швидко, інспектори без запитань виставляють візи та штампи як на конвеєрі.
Перш ніж вийти з аеропорту потрібно було поповнити SIM-карту, яка дісталась мені від друзів після їх повернення з цієї країни. Звісно, у Вас може її не бути, але це не проблема – на виході можна не лише покласти трохи грошей на рахунок, але й купити саму SIM-ку. Процедура поповнення тут виглядає досить дивно: кошти нараховуються незвичним способом, якось 1$ перетворюється в умовних 30$ для інтернету.
6. Цих грошей цілком достатньо, щоб провести в Камбоджі декілька днів, і мати мобільний інтернет.
7. Власне, для чого зразу поповняти рахунок? В Siem Reap немає регулярного громадського транспорту. З аеропорту тут пропонується доїздити різними видами таксі, а “офіційний” прайс на них можна побачити на таблі.
Так, недешево, як для бідної Камбоджі! Тут і знадобиться мобільний інтернет 😉 За допомогою додатку PassApp можна викликати персональний транспорт по значно нижчих тарифах.
8. На вибір пропонується два види мототранспорту:
9. Ми обрали перший варіант. Приїхав ось такий тук-тук:
10. Речі, як і коліна, ледве влазять всередину, але салон приємно продувається вітерцем, тож можна комфортно оглядати вулиці навколо.
11. Інтерфейс аплікації нагадує звичні Uber або Grab. Однак в Сієм Ріпі ці сервіси не працюють (тільки в Пномпені).
12. Профіль водія можна переглянути. За його пропозицією ми обмінялися контактами, і при наступних необхідностях він приїздив за нами (тарифи були як в аплікації).
13. В додатку виводиться вартість подорожі, тому не бійтеся що Вас обмануть. Ціна відображається в Камбоджійських рієлах, а насправді заплатити можна доларами (як і всюди у Камбоджі). По цій причині я нічого не згадував про обмін валюти в аеропорту – робити цього непотрібно, але слід мати із собою дрібні доларові купюри.
14. Водій, якого звати Chamroeun (ім’я означає успіх), доставив нас до самісінького готелю, і ми були щасливі, що добрались і заселились без пригод.
14. Ніч без сну давалася взнаки. Ми відпочили та пішли шукати місце, де можна поїсти. Дорогою заскочили до магазину – мали очікування, що там буде багато дешевого камбоджійського їдла. Звісно, реальність від цього далека: подекуди продукти коштують дорожче, ніж в улюбленому нами Таїланді.
15. Із дешевого тут тільки пиво, навіть дешевше, ніж вода.
16. Виявилося воно дуже смачним. Металеві банки відкриваються незвично.
17. Один день був у нашому розпорядженні, щоб відпочити від безсонної ночі і погуляти самим містом. Тому ми старалися звертати увагу на найменші деталі, щоб зрозуміти, яка ж вона, Камбоджа.
18. Щодо транспорту, то крім мопедів повсюди їздять лексуси rx і тойоти кемрі.
19. Деякі старі, деякі – нові. Багато власників машин бережно підклеюють простір під ручкою захисною наклейкою. Напевно, щоб не вибивати фарбу нігтями, які в них, як і в багатьох інших азіатів, досить довгі 😉
20. Номерні знаки Камбоджі. “Сталічний” бумер.
21. Швидка допомога.
22. Причепи до мопедів – дуже поширені.
23. Дивно, але досить багато машин їздить без номерних знаків. Чому так..
24. Вулиці заповнені маленькими бізнесами: вулична їжа, майстерні, магазинчики. Тому узбіччя часто заставлені усяким крамом. Ось тут ремонтують одяг.
25. Можна бути багатим, а можна – винахідливим. Камбоджійці придумують різні способи переобладнати свої мопеди, щоб отримати від них максимум.
26. Так мопед може обзавестися причіпом для перевезення продуктів, стати мобільною кухнею для приготування вуличної їжі, або.. Перетворитись у мото-каретку, за поїздку у якій доведеться добре заплатити (якщо Ви не скористайтеся PassApp 😉 ).
27. Lexus RX – найпоширеніший кросовер у Сієм Ріпі. Тут є майже антикварні моделі, а є ось такі нові. Зверніть увагу.
28. Суміш електропроводів буває не тільки на вулицях, а і в кафе.
29. Ціни в ріелах на бензин.
У наших мандрах по південно-східній Азії ми відкрили Камбоджу одразу із її найбільш сакральної локації – Angkor Wat. В місті назва храмового комплексу зустрічається на вивісках готелів, ресторанів та вуличної їжі. Звісно, Angkor Wat – найвизначніше, що можна відвідати в Siem Reap, але камбоджійці виглядають надто зацикленими на цій перлині своєї культури – навіть на прапорі країни зображено Ангкор Ват 😉 Думаю, в майбутньому вартує помандрувати іншими локаціями Камбоджі, щоб побачити її менш туристичною.
Stay tuned!
Долучайтеся у Facebook
та отримуйте все найцікавіше у власну стрічку новин!
Colorful Travel